Aklınıza bir şey mi takıldı ?

Hayır, Belirtilen transfer hizmet bedeli dışında asla ekstra bir ücret ödemeyeceksiniz.

Olası bir rötar için gecikme süresi gözetmeksizin sizden ekstra ücret almıyoruz. Uçağınızın rötarlı iniş saatinde ilgili personelimiz hazır bulunacaktır ve sizi havaalanında çaresiz bırakmayacağımıza emin olabilirsiniz.

Önemli not: Uçağınızın belirtilen rötarlı saatten erken inmiş olması ve takip etmekte olduğumuz uçuş ekranının veri kaynağı olan yetkili kurumun erken iniş bilgisini yayınlamaması veya ilgili havayolu firmasından net bilgi alınamaması ya da yanlış bilgi yayınlanması gibi durumlar yaşanmaktadır. Böyle bir durum karşısında ilgili personelimiz çıkışta bulunmuyorsa lütfen 24/7 operasyon merkezimizden bizimle irtibata geçiniz. (operasyon merkezi telefon numaramız web sayfamızın sağ üst köşesinde de belirtilmektedir.)

Rezervasyon formundaki “Notunuz” kutucuğuna bagajınızın cinsini ve boyutlarını belirtmeniz gerekmektedir. Rezervasyonunuz onaylanırken gerekli bilgi verilecektir. 

Rezervasyonunuzda belirtmiş olduğunuz gün ve saatten yaklaşık olarak 10 dakika önce belirtmiş olduğunuz yerde veya adreste transfer aracımız hazır bulunacak ve aracınızın hazır olduğu bilgisi sürücümüz tarafından verilecektir. (Otel çıkışlarınızda checkout yapılmış olabileceğinden sürücülerimiz size ulaşamadığı takdirde resepsiyon görevlilerine bilgi vermektedirler.)

Size göndermiş olduğumuz rezervasyon formunun altında belirtilen telefon numarasından 24/7 operasyon merkezimizle irtibata geçebilirsiniz. (operasyon merkezi telefon numaramız web sayfamızın sağ üst köşesinde de belirtilmektedir.)

Hayır, Kanunlar ve hijyen yönetmeliği gereği araçlarımızda tütün, sigara ve alkol içilememektedir.

Hayır, Herhangi bir fiyat farkı talep edilmez. Operasyonel anlamda transfer aracı değişiklikleri, rötarlı uçak inişlerindeki yoğunluklar paralelinde veya diğer sebeplerden dolayı rezervasyonunuzda belirtmiş olduğunuz araçtan farklı olarak aynı kategoride veya üst kategoride bir aracın gelmesi söz konusu olabilir.

Rezervasyon formundaki “Notunuz” kutucuğuna evcil hayvanınızın cinsini ve kafes boyutlarını belirtmeniz gerekmektedir. Rezervasyonunuz onaylanırken gerekli bilgi verilecektir.

Size göndermiş olduğumuz rezervasyon formunun bir örneği tarafınızca teyit edilmesi için sürücülerimize verilmekte ve dönüş bilgilerinizin teyidi sürücülerimiz tarafından alınmaktadır. Teyidi alınan gün ve saatten yaklaşık olarak 10 dakika önce belirtmiş olduğunuz yerde veya adreste transfer aracımız hazır bulunacak ve aracınızın hazır olduğu bilgisi sürücümüz tarafından verilecektir. (Otel çıkışlarınızda checkout yapılmış olabileceğinden sürücülerimiz size ulaşamadığı takdirde resepsiyon görevlilerine bilgi vermektedirler.)

Türkiye yerel mesai saatleri içinde onay formunuz ortalama 30 dakika içinde gönderilmektedir. Yerel mesai saatleri dışında rezervasyon yaptıysanız, mesai başlangıcında rezervasyonunuz onaylanacaktır.
 

Onay formunuzun ulaşmamasının olası sebepleri…


- Yerel mesai saatleri dışında olmamız.
 

- Nadirde olsa size göndermiş olduğumuz onay formunuzu içeren epostanın kişisel eposta sağlayıcınızın veya kurumsal eposta uzantılarınızda şirket sunucularının güvenlik duvarlarının karmaşık yapısından kaynaklanabilecek spam algılamasından dolayı gelen kutunuza düşmemesi.

- Web sayfamızın rezervasyon sayfasında formu doldururken kullanabileceğiniz alfabe ve sayı karakterleri harici karakterlerin şirket sunucularımızdaki hassas yapıdan kaynaklanan spam algılamasının tetiklemesiyle epostanızın güvenlik duvarına takılması sonucu epostanızın tarafımıza ulaşmaması.

Belirli bir sürede onay epostanız size ulaşmadıysa veya rezervasyon talebinizin iletimi konusunda tereddüt taşıyorsanız lütfen rezervasyon hizmetlerimizi arayarak veya eposta göndererek bizimle iletişime geçiniz. 

7/24 (0532 725 8085) Numaramızdan Rezervasyon, Teyit ve ve Alan Transfer anında iletişime geçebilirsiniz. Rezervasyonsuz olarak araçlarımızın uygunluğuna göre şehir içi transfer hizmetimiz bulunmaktadır.